Dva poháry zůstaly doma.

10.05.2015 14:49

Jednou z akcí pořádaných pod záštitou města Blanska k oslavám 110. výročí povýšení Blanska na město byly plavecké závody „Cena města Blanska,“ jejichž obnovený pátý ročník uspořádal domácí oddíl ASK tuto sobotu. Závody mají velkou historickou hodnotu, neboť připomínají pětasedmdesáté výročí založení plaveckého oddílu v Blansku. První ročník se totiž konal rok po založení oddílu, tedy v roce 1941, a plaval se každoročně až do roku 1987. Před pěti lety v rámci oslav sedmdesátého výročí založení oddílu byly závody opět obnoveny, a tak letos mohli pořadatelé přivítat v blanenském krytém bazénu plavce ze třinácti oddílů Čech a Moravy již na pátém ročníku v novodobých dějinách. Závody zahájili starosta města Blanska Mgr. Ivo Polák a člen zastupitelstva Mgr. Miroslav Starý. Oba zástupci města navštěvují blanenský bazén rádi, vždyť byli řadu let jeho členy, co by aktivní plavci. Tentokrát byla účast o něco menší, než v předcházejících ročnících, a proto se to na stupních vítězů hemžilo především červenými barvami domácích plavců, kteří měli nejpočetnější sestavu.  Absolutní vítězkou hlavního závodu všestrannosti, kterým byla dvoustovka polohově, se stala podle předpokladů nejlepší současná blanenská dorostenka Veronika Zamazalová, kterou sice v první polovině úspěšně stíhaly její oddílové kolegyně Hana Kopřivová, a Petra Pokorná, ale po třetím prsařském úseku již soupeřky neměly šanci a Veronika si vítězství pohlídala. V mužské kategorii se všichni přítomní těšili na souboj blanenského odchovance, v současnosti juniorského reprezentanta a mistra republiky Dominika Špačka z Komety Brno s blanenským borcem Janem Vencelem, jejichž stejné přihlášené časy slibovaly velký boj, stejně jako tomu bylo v loňském roce. Situace se však vyvinula jinak. Domácí plavec musel ze zdravotních důvodů ze závodů odstoupit, a tak pohár pro absolutního vítěze putoval do Komety Brno. Další dva solidní konkurenti Jan Zmrzlý z Vyškova a domácí Michal Vencel mu zdaleka nestačili. Letos se do seznamu držitelů putovních pohárů z roku 1941 zapíší jména Veronika Zamazalová a Dominik Špaček. Pohár v kategorii mladšího žactva vybojoval v hlavní disciplíně v poslední době stále skloňovaný blanenský talent Milan Kučera. Deset zlatých medailí z ostatních disciplín si rozdělili Hana Kopřivová, Veronika Zamazalová, Michal Vencel, Milan Kučera, Štěpán Pokorný a Radim Švarc. Zbylé tři poháry si odvezli plavci z Vyškova a Brna.